Dlaczego kocioł gazowy?

Dlaczego kocioł gazowy?

Jeśli planujesz zakup pieca centralnego ogrzewania, to zapewne zastanawiasz się nad dostępnymi rozwiązaniami. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat dostępnych na rynku kotłów gazowych i ich zalet.

Jeśli do twojego mieszkania lub domy została doprowadzona instalacja z gazem ziemnym, to za pewne poważnie rozważasz zakup oraz instalację kotła gazowego. Oczywiście jak w przypadku wielu innych produktów – kocioł kotłowi nierówny. Są bowiem ich rozmaite rodzaje. Warto je znać, aby móc dokonać praktycznego i rozsądnego wyboru – także ze względów ekonomicznych.

Doprowadzanie powietrza do kotła

Jedną z fundamentalnych spraw związanych z montażem kotła grzewczego jest odprowadzanie spalin oraz doprowadzenia do komory spalania powietrza potrzebnego w procesie spalania. Zapewne będziesz zaskoczony jeśli się dowiesz, że typowy wiszący kocioł gazowy potrafi spalin w sezonie grzewczym dziesiątki metrów sześciennych powietrza dziennie! Jak zatem takie powietrze się doprowadza do kotła? Jeśli wybierzemy kocioł z otwartą komorą spalania – to urządzenie będzie pobierać powietrze z otaczającej go przestrzeni. W takiej sytuacji należy zamontować w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł grzewczy odpowiednią kratkę wentylacyjną. Niestety ponieważ często piec CO montowany jest w łazience, takie rozwiązanie jest trochę mało komfortowe w sezonie grzewczym, ze względu na nieustannie napływające do pomieszczenia chłodne powietrze. Jeżeli więc zależy Ci na komforcie pod tym względem – rozsądne może się okazać wybranie tzw. kotła turbo – czyli pieca z zamkniętą komorą spalania. Powietrze niezbędne do pracy takiego urządzenia jest dostarczane przez odpowiedni system kominowy. Rura, która jest montowana w kanałach spalinowych posiada wewnątrz jeszcze jedną rurę o mniejszym przekroju, przez którą właśnie jest dostarczane powietrze do komory spalania z zewnątrz budynku. Oczywiście tego typu urządzenie jest nieco droższe, ale komfort użytkowania jest naprawdę zauważalny. Z drugiej strony nie jest potrzebny kocioł z zamkniętą komorą spalania, gdy kocioł jest zainstalowany np. w piwnicy, czy garażu.

inserw

Gazowe kotły kondensacyjne

Rozważając kwestie związane z kotłami na gaz nie można zapomnieć także o kotłach kondensacyjnych. Urządzenia te są obecnie prawdziwym hitem na rynku w Europie ze względu na swoją wyjątkową sprawność energetyczną sięgającą nawet 109%! Tak znakomity efekt uzyskano dzięki zastosowaniu technologi wykorzystującej energię spalin. W porównaniu do klasycznych, typowych kotłów gazowych, piece kondensacyjne umożliwiają zaoszczędzić nawet 30% paliwa, co jak nietrudno się domyśleć ma wpływ na domowy budżet oraz środowisko.