Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść jajko na miękko. To świetny i bardzo prosty pomysł np. na śniadanie, kiedy chcemy w znaczący sposób podnieść zawartość białka w takim posiłku. Problem jednak w przypadku tego dania jest zawsze jeden: jaki jest czas gotowania jajka na miękko? Sposobów na to, aby prawidłowo go określić, jest wiele, my jednak skupimy się na tych, które w naszej opinii są najskuteczniejsze.
Jajko na miękko – jak prawidłowo je ugotować?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o gotowanie jajek – niezależnie od tego, czy chcemy, aby były one ugotowane na twardo czy na miękko, jest to, aby do tego celu użyć jajek w temperaturze pokojowej. Innymi słowy, zanim przystąpimy do ich gotowania, należy je wcześniej wyjąć z lodówki. W ten sposób, będziemy mogli bardziej realnie ocenić czas ugotowania jajka do pożądanej przez nas formy. Warto też zwrócić uwagę na to, że jajka zimne, wyjęte prosto z lodówki i włożone do gotującej się wody – pękają. Taka sytuacja nie ma racji bytu, jeśli jajka są w temperaturze pokojowej.
Nie zapomnij o soli
Ciekawym patentem na gotowanie jajek na miękko, jest dodanie soli do gotującej się wody. Cel takiego zabiegu jest jeden: chodzi przede wszystkim o zniwelowanie ryzyka pęknięcia jajka oraz łatwiejsze obranie go z łupinki. Jajka świeże, podobnie jak te, które są wyjęte prosto z lodówki, mogą pękać podczas gotowania.
Ile gotuje się jajko na miękko?
Kiedy nasze jajka są już umyte i mają temperaturę pokojową, możemy przystąpić do ich gotowania. W określeniu czasu gotowania jajka na miękko, z całą pewnością pomocny będzie rozmiar jajek. Im większy – tym dłuższy czas gotowania. I tak jajka w rozmiarze s, czyli stosunkowo małe, gotujemy około 3 minut – liczymy to od czasu zagotowania. Jajka większe, w rozmiarze m będą ugotowane na miękko po około 3,5 minuty. Duże jajka – po około 4 minutach będą ugotowane na miękko. Skąd jednak będziemy mieli pewność, że minęło dokładnie tyle czasu, ile potrzeba aby jajko ugotowało się na miękko? Do zmierzenia go możemy użyć np. stopera w telefonie lub specjalnego zegara służącego do mierzenia czasu gotowania potraw.