Rozpoczynasz własną działalność? Znajdź dobre biuro rachunkowe?

 

Planując współpracę z biurem rachunkowych wielu przedsiębiorców ogranicza się zazwyczaj do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Wachlarz świadczonych prac rachunkowych oferowanych przez biura jest na ogół podobny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Zalicza się do niego obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa. Każde wykwalifikowane profesjonalne biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na podobnym poziomie. Zdarzają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych klientów, tym każdy pojedynczy klient staje się bardziej anonimowy. W mniejszym biurze rachunkowym można więc zauważyć indywidualne podejście do klienta, skuteczną z nim komunikację, a co za tym idzie też szczegółowe uwzględnianie jego potrzeb. Jeśli zajdzie taka potrzeba małe biuro rachunkowe jest gotowe rozstrzygnąć jego pilne problemy nawet poza normalnymi godzinami pracy biura.

W dużych biurach występuje również bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz dłuższy czas obiegu poszczególnych informacji, które mogą negatywnie wpływać na jakość pracy. Może to również spowodować opóźnienia z wprowadzaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie wpłynąć na wynik finansowy.

Ogromne biura rachunkowe posiadają też i zalety, mają bowiem szerszą specjalizację dzięki czemu mogą oferować klientom usługi przekraczające standardową rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą uzyskać zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, znaczy to, że nie otrzymuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie ma takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając odpowiedniego biura rachunkowego niestety zwraca głównie uwagę na cenę oferowanych usług. Często zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe zmniejszają cenę, a w konsekwencji zatrudniają osoby o niedostatecznych kwalifikacjach, którym mogą wypłacać mniejsze wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwem Kwalifikacyjnym dysponuje wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając dobrego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto najpierw zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych wymagań musimy sprawdzić jaki zasięg działania ma określone biuro rachunkowe. Ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale również i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy musieli zmieniać biura rachunkowego. Za przykład profesjonalnego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też robieniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim zakresie działań zapewnia całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko funkcję biura księgowego, jako pełnomocnik może także reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a z pewnością spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.