W jaki sposób działa gospodarka o obiegu zamkniętym?

<strong>W jaki sposób działa gospodarka o obiegu zamkniętym?</strong>

Czym jest tak naprawdę gospodarka o obiegu zamkniętym? W jaki sposób funkcjonuje i jakie są główne jej założenia? Jeśli chcemy realnie wspierać naszą planetę i zadbać o poprawę jakości środowiska, pojęcie to nie powinno być dla nas niezrozumiałe lub obce. Z pewnością jest tak, że mamy w naszych zasobach rzeczy, których już nie używamy, a które nadal są dobre. Niestety, bardzo często pozbywamy się takich rzeczy, zostawiając je na śmietniku. W ten sposób generujemy tony odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Można temu zapobiec, a rozwiązaniem jest przekazanie takich rzeczy za pośrednictwem platformy Box of Hope innym osobom, który takich rzeczy potrzebują. Dzięki temu, wspieramy zrównoważony rozwój środowiska, a jednocześnie działamy w nurcie zero waste. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat wspierania działań z zakresu eko? Jak, w prosty sposób, przyczynić się do powstrzymania postępujących zmian klimatycznych? Sprawdźmy. 

Czym charakteryzuje się gospodarka o obiegu zamkniętym?

Zacznijmy od tego, na czym dokładnie polega gospodarka o obiegu zamkniętym. Głównym jej zadaniem, jest powstrzymywanie generowania nadmiernej ilości odpadów – w tym przede wszystkim elektrośmieci. Gospodarka cyrkularna opiera się na oddawaniu, a nie wyrzucaniu dobrych, sprawnych i niezniszczonych przedmiotów. Za pomocą platformy internetowej, o której mowa powyżej, jesteśmy w stanie całkowicie za darmo przekazać nasze rzeczy innym osobom. Wystarczy, że je zapakujemy a kurier bezpłatnie je od nas odbierze. W dalszej kolejności, przedmioty trafią do osób potrzebujących. Platforma Box of Hope, dodatkowo wspiera organizację charytatywne, a zatem czynimy dobro podwójnie. Co jest jednak w tym wszystkim najważniejsze? To, że wszystkie te działania zupełnie nic nas nie kosztują – zarówno jeśli mowa o kosztach finansowych, jak również i tych związanych z naszym czasem. 

Wpływ gospodarki o obiegu zamkniętym na planetę

Niewiele osób jest świadomych tego, jak działania wpisujące się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym wspierają prawidłowy rozwój środowiska. Mimo tego, iż są one bardzo proste do wdrożenia, wiele osób o nich zapomina lub po prostu z czystego lenistwa woli wyrzucić na śmietnik niepotrzebne rzeczy. Warto jest je zatem uświadomić, że oddając a tym samym  dając im tak naprawdę drugie życie, minimalizujemy w znacznym stopniu ilość odpadów, które aktualnie znajdują się na wysypiskach śmieci. Emitowane przez nie toksyny, trafiają do gleby i zanieczyszczają całą gospodarkę ekologiczną. Jak nietrudno się domyślić, w dalszej perspektywie przyczyniają się one do zatruwania wód gruntowych czy wymierania wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Przy niewielkim nakładzie pracy oraz odrobinie dobrej woli, jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces.